423

423 poza ujmującą nazwą jest też bardzo pożytecznym trikiem przy rozwijaniu żonglerskich umiejętności. Łączy w sobie ruchy pionowe, tzw 4 oraz ruchy jak przy tradycyjnej kaskadzie, czyli 3. A także momenty kiedy ręka nic nie robi i się nudzi, czyli 2. Właśnie to połączenie 3 różnych ruchów w jednym patternie sprawia, że jest on tak potrzebny przy dalszej nauce. Jest to też pierwszy trik, który nie posiada nazwy zwyczajowej, jak na przykład kaskada, czy Mills Mess, tylko zapisywany jest w sposób numeryczny przy pomocy notacji siteswap. Wszystkich żywo zainteresowanych rozwojem w żonglerce zachęcam do zapoznania się z tym sposobem zapisu. Jest to uniwersalny język żonglerów, który łatwo i bez nieporozumień pozwala przekazać jaki trik mamy na myśli.Kuglarz 423

Poziom 1/5 – siteswap: 423

  • Przed tym trikiem dobrze jest umieć:
  • Tenis żonglerów
  • Dwie piłki w jednej ręce, na obie ręce

Krok 1

Pozycja początkowa: Weź dwie piłki do jednej ręki. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Ręka, którą trzymasz dwie piłki wyrzuć jedną piłkę pionowo do góry. Teraz kiedy pierwsza piłka jest w powietrzu. Wyrzuć drugą piłkę jak przy kaskadzie. Teraz złap pierwszą piłkę tą samą ręką, następnie złap drugą piłkę drugą ręką. Przećwicz tą sekwencję zaczynając raz prawą, raz lewą ręką.

Krok 2

Pozycja początkowa: Weź dwie piłki. Jedna piłka w jednej ręce. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Jedną ręką wyrzuć pierwszą piłkę z ręki do ręki jak przy kaskadzie. Teraz, gdy pierwsza piłka jest w powietrzu, wyrzuć drugą piłkę pionowo do góry. Złap pierwszą piłkę drugą ręką. Teraz, zanim „pionowa” piłka wróci do ręki, odrzuć pierwszą piłkę z powrotem do pierwszej ręki. Złap „pionową” piłkę, złap „odrzuconą” piłkę.

Krok 3

Pozycja początkowa: Weź trzy piłki, najlepiej dwie w jednym kolorze i jedną w innym kolorze. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Z ręki, która ma dwie piłki wyrzuć piłkę (jedną z dwóch o tym samym kolorze) pionowo do góry. Teraz, gdy „pionowa” piłka jest w powietrzu, wyrzuć drugą piłkę z tej samej ręki (tą o innym kolorze) tak jak przy kaskadzie. Gdy druga piłka jest w powietrzu złap „pionową” piłkę w tą samą rękę, która ją wyrzuciła. Gdy cały czas druga piłka jest w powietrzu, wyrzuć teraz drugą ręką ostatnią piłkę pionowo do góry. Złap drugą piłkę w drugą rękę. Złap ostatnią, „pionową”, piłkę w rękę, która ją wyrzuciła. Przećwicz tą sekwencję zaczynając raz prawą, raz lewą ręką.

Krok 4

Krok 4 polega na zapętleniu ruchu z kroku 3

Pozycja początkowa: Weź trzy piłki, najlepiej dwie w jednym kolorze i jedną w innym kolorze. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Rozpocznij sekwencję z kroku 3. W momencie kiedy ostatnia „pionowa” piłka wraca do ręki, wyrzuć „drugą” piłkę (tą o innym kolorze) z powrotem z ręki do ręki, jak przy kaskadzie. Złap „pionową” piłkę. Gdy w powietrzu cały czas jest „druga” piłka, wyrzuć piłkę z pierwszej ręki pionowo w górę. Gdy piłka jest pionowo w górze. Złap „drugą” piłkę. W tym momencie mam nadzieję, że powoli już wiesz na czym polega ten pattern i na czym polega jego zapętlenie. Dwie piłki cały czas skaczą pionowo do góry, podczas gdy jedna skacze cały czas z ręki do ręki.

Uwagi końcowe

Pisząc ten artykuł zdałem sobie sprawę jak skomplikowany i wieloetapowy jest trik 423. Tak więc, drogi adepcie, nie zrażaj się i niech nie przestraszy Cię ilość kroków. Im trudniejszy trik, tym większe umiejętności po jego opanowaniu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *