Prysznic

Prysznic jest trikiem, który często mylony jest z najprostszym trikiem żonglerskim, kaskadą. Powszechne przekonanie o żonglerce jest takie, że piłki krążą w kółku, goniąc siebie nawzajem. Okazuje się że jest inaczej, a trik prysznic jest trikiem znacznie trudniejszym od kaskady. Trudno mi wyjaśnić jego nazwę, bo po dziś dzień nie mogę się w nim dopatrzeć niczego z prysznica, ale nazwa się utarła, jest powszechna i całkiem fajna.

Poziom 2/5 – siteswap: 51

Przed tym trikiem dobrze jest umieć:

  • Półprysznic, bardzo solidnie

prysznic-Kuglarz-Stefan animatorKrok 1

Pozycja początkowa: Weź jedną piłkę. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Przerzuć piłkę z ręki do ręki. Jednak inaczej niż w przypadku kaskady. Zrób ten ruch w pozycji całkowicie poziomej, równolegle do ziemi. Jest to jeden szybki ruch. Unikaj podawania sobie z ręki do ręki. Niech to będzie przerzucenie. Wyćwicz ten ruch na obie ręce, tak żeby móc go robić bez problemu nawet z zamkniętymi oczami.

Krok 2

Pozycja początkowa: Weź dwie piłki. Jedna do jednej, druga do drugiej ręki. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Jedną ręką wyrzuć piłkę jak do kaskady (powinna to być Twoja dominująca ręka). Drugą ręką wykonaj rzut jak w Kroku 1. Istotne jest to, żeby oba rzuty wykonać w tym samym momencie. Nie hop, hop, tylko hop :). Wyćwicz ten ruch tak, by mieć pełną kontrolę nad oboma rzutami.

Krok 3

Pozycja początkowa: Weź trzy piłki. Dwie piłki niech będą w dominującej ręce. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Z ręki, w której masz dwie piłki wyrzuć jedną piłkę jak do kaskady. Gdy pierwsza piłka jest w powietrzu wyrzuć, w tym samym momencie, drugą piłkę z pierwszej ręki tak jak do kaskady, a ostatnią piłkę z drugiej ręki tak jak w Kroku 1. Następnie wyłap drugą ręką obie piłki rzucone z pierwszej ręki. Ćwicz tą sekwencję, aż stanie się w miarę stabilna.

Krok 4

Pozycja początkowa: Weź trzy piłki. Dwie piłki niech będą w dominującej ręce. Ręce jak do kaskady.

Sekwencja: Zacznij sekwencję z kroku 3. W momencie kiedy dokonasz pierwszego przerzutu dwóch piłek równocześnie (jednej jak do kaskady a drugiej jak w Kroku 1) piłka która była w powietrzu wpadnie do drugiej ręki (przeciwnej do tej z której została wyrzucona), a piłka rzucona jak w Kroku 1 wpadnie do ręki „pierwszej” (tej, która rzuca jak do kaskady). Więc znów jest sytuacja kiedy jedna piłka jest w powietrzu, a dwie pozostałe w obu rękach. Żeby zapętlić ponownie dokonaj równoczesnego wyrzutu dwóch piłek, jednej jak do kaskady, a drugiej jak w Kroku 1.

Uwagi końcowe:

Według mnie prysznic jest bardzo ważnym trikiem, znacznie szybszym niż kaskada. Do tego pojawiają się rzuty równoczesne, w tym rzut poziomy (zapis siteswap to 1 lub 2x, zależnie od sytuacji). Pamiętam, że jak uczyłem się tego triku, chodziłem po mieście, miałem ze sobą dwie piłki i cały czas ćwiczyłem Krok 2. Prysznic może zająć trochę czasu, ale jego znajomość jest ważna dla każdego żonglera. Gdy już opanujesz prysznic na jedną stronę spróbuj go zrobić na drugą. Dość długo będzie się to wydawało niemożliwe, ale zapewniam jest możliwe i do tego bardzo rozwijające :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *